Samochody bez paliwa nie są w stanie prawidłowo działać, dlatego nie dziwi rosnące na nie zapotrzebowanie. Wprawdzie wciąż poszukuje się nowych rozwiązań, jak na przykład samochody elektryczne, jednak wysokie ceny związane z ich eksploatacją oraz produkcją sprawiają, że paliwo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu dziedzin naszego życia.
Aby jednak ilość paliwa wystarczała na potrzeby wszystkich dziedzin, konieczne jest jego wytwarzanie na masową skalę. Miejscami, w których wytwarza się paliwo są rafinerie ropy naftowej. Obecnie są one nie tylko coraz bardziej nowoczesne, ale również coraz większe, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku w tej dziedzinie.
Jak powstaje paliwo?
Elementem, który jest niezbędny do powstania paliwa jest ropa naftowa. Pozyskiwana jest z natury, jest to bowiem płynna kopalina, składająca się z bardzo wielu związków i pierwiastków. W takim stanie nie ropa naftowa nie nadaje się do zastosowania, jednakże można z niej bez problemu wyodrębnić wiele substancji, w tym właśnie benzynę oraz olej opałowy, wykorzystywane jako paliwa do samochodów. Destylacja ropy naftowej pozwala na stosunkowo łatwe i szybkie wyodrębnienie z niej wielu substancji. Łatwe, ponieważ wystarczy odpowiednia temperatura, aby oddzielić od siebie poszczególne frakcje. Już dawno bowiem dowiedziono, że składniki ropy naftowej różnie reagują na temperaturę, a ściślej mówiąc potrzebują innej temperatury do tego, aby się wyodrębnić. To właśnie poprzez odpowiednie podgrzewanie ropy naftowej uzyskuje się z niej poszczególne składniki.
Kolejne kroki do uzyskania paliwa
Obecnie w rafineriach bardzo często wykorzystywana jest destylacja frakcyjna ropy naftowej. Polega ona na tym, iż poszczególne wyodrębnione składniki wykorzystywane są w dalszych procesach destylacji. W rafineriach przeprowadzana jest w odpowiedni sposób w specjalnych konstrukcjach, nazywanych kolumnami rektyfikacyjnymi. W procesie tym wyodrębnia się z ropy olej napędowy, olej opałowy benzynę jak również paliwo lotnicze. Oczywiście składniki uzyskane zaraz po procesie destylacji nie są jeszcze możliwe do wykorzystania jako paliwo do samochodów. Zawierają bowiem zanieczyszczenia, które muszą być usunięte, zanim paliwo trafi do baków. Jednak obecnie dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii proces oczyszczania jest znacznie szybszy niż kilka czy kilkanaście lat temu.
Przyspieszenie wszystkich procesów związanych z wytwarzaniem paliwa jest korzystne również ze strony finansowej, bowiem wtedy koszty uzyskania paliwa są o wiele niższe. Tym samym odbiorcy końcowi, czyli konsumenci płacą znacznie mniej za litr paliwa.